آنيلين

نام آیوپاک: Benzenamine

نام های دیگر: فنیل آمین، آمینو بنزن، آمینوفن

فرمول مولکولی: C6H7N    or   C6H5NH2

خواص فیزیکی شیمیایی

جرم مولکولی: ۹۳٫۱۳g/mol

ظاهر: مایع بی رنگ

چگالی: (۱٫۰۲۹۷g/mL (@20 °C

نقطه ذوب: ۶٫۳- درجه سانتی گراد

نقطه جوش:۱۸۴٫۱۳ درجه سانتی گراد

انحلال پذیری در آب: (۳۶g/L (@20 °C

گرانروی:(۳٫۷۱۰cP(@20 °C

نقطه اشتعال: ۷۰ درجه سانتی گراد

کاربردها و صنایع مصرف کننده

آنیلین ابتدایی­ترین آمین آروماتیک شامل یک حلقه بنزنی متصل به یک گروه آمین است که به عنوان عامل واسطه در تولید بیش از ۳۰۰ نوع ترکیب شیمیایی نقش دارد. این مایع روغنی، فرار بوده و بوی آن شبیه به بوی ماهی فاسد شده است. آنیلین خالص بی رنگ است و در مواجه با نور و هوا اکسید شده و رنگ آن به زرد و یا قرمز- قهوه ای تغییر می کند و در صورت انجماد به شکل بلورهای سبز- زرد ظاهر می شود.

بخارات آنیلین از هوا سنگین تر بوده و همین امر سبب حرکت بخارات بر روی سطح زمین می شود. در صورت وجود یک منبع احتراق، بخارات به سمت آن کشیده شده و انفجار در پی دارد. سوختن این حلال با ایجاد شعله ای بزرگ و دوده همراه بوده و ترکیبات سمی اکسید نیتروژن حین سوختن تولید می­شوند. افرادی که طولانی مدت در معرض این حلال قرار می گیرند، آسیب های جدی به شش های آن ها وارد شده و دچار سوزش و التهاب دستگاه تنفسی می­شوند.

صنایع مصرف­ کننده آنیلین:

عمده ترین کاربرد آنیلین، استفاده از آن برای تولید متیل دی فنیل دی ایزوسیانات ( با نام اختصاری MDI ) و دی متیل آنیلین( با نام اختصاری DMA ) یکی از عوامل واسطه در تولید پلی اورتان هاست (پلی اورتان از مواد بسیار پرکاربرد در صنعت مبلمان، خودرو، ساختمان، لوازم بسته بندی و کف پوش است). از دیگر کاربردهای آن تولید رنگ، مواد منفجره، دارو، محصولات کشاورزی مانند آفت کش ها، ترکیبات شیمیایی پرکاربرد در عکاسی، پلاستیک، لاستیک، فوم پلی یورتان ، فیبر، جلادهنده ها، نیتروآنیلین ها است و برای افزایش عدد اوکتان بنزین نیز استفاده می­شود.

در صورت واکنش آن با اسیدهای قوی، نمک های حاوی یون آنیلینیوم و یا فنیل آمونیوم، و در صورت واکنش با آسیل هالیدهایی مانند استیل کلراید(اتانویل کلراید)، آمیدهاتولید می شوند. آمیدهای تولید شده از آنیلین، آنیلید نامیده می شوند. سولفانیل آمید یکی از آن ترکیبات است که به عنوان یک ترکیب آنتی باکتریال کاربرد دارد.

موارد ایمنی در هنگام استفاده از آنيلين:

آنيلين تركيب بسيار سميست كه با تماس پوستي، چشمي، استمشاق بخارات يا بلعيدن موجب مسمويت فرد مي شود. شواهد نشان مي دهد كه آنيلين مي تواند عامل بروز سرطان مثانه باشد. در كار با انيلين بايد از ماسك هاي محافظتي VOC و دستكش هاي نيتريلي مقاوم به حلال و همچنين از عينك محافظ استفاده نمود.

نحوه بسته بندی و عرضه آنیلین:

فروش آنیلین بصورت بشکه های ۲۳۰ کیلوگرمی پلمب با پوشش گاز نیتروژن با گرید بالا با خلوص ۹۹٫۸% و بصورت مخلوط با رقیق کننده های نفتی یا حلال های دیگر جهت افزودن به بنزین به عنوان اکتان افزا قابل عرضه است.

جهت مطالعه بيشتر در مورد خواص و كاربردها، فرايند توليد و آمار بازرگاني آنيلين و همچنين ثبت سفارش خريد كليك كنيد

(برگه اطلاعات ایمنی ماده) MSDS
(برگه آنالیز) COA