استون

نام آیوپاک: ‍Propanone

نام های دیگر: دی متیل کتون، استون، متيل كتون، دي متيل فرمالدهيد

فرمول مولکولی: CH3COCH3

خواص فیزیکی شیمیایی

جرم مولکولی: ۵۸٫۰۷g/mol

ظاهر: مایع بی رنگ

چگالی: (۰٫۷۹۱g/mL (@20 °C

نقطه ذوب: ۹۵-درجه سانتی گراد

نقطه جوش:۵۶درجه سانتی گراد

انحلال پذیری در آب: امتزاج پذير

گرانروی:(۰٫۳۰۷۵cP(@20 °C

نقطه اشتعال: ۲۰-درجه سانتی گراد

کاربردها و صنایع مصرف کننده

استون یک مایع بی رنگ است که به عنوان حلال، تمیز کننده ی تجهیزات، چسب ها و اپوکسی ها، تمیز کننده ی میکرومدارها و قطعات الکترونیکی و ضدعفونی کننده از آن استفاده می شود. استون در تولید لاک پاک کن ها، فیبر، پلاستیک های آکریلیک که از آن ها در وسایل روشنایی، شیشه ها و نمایشگرها استفاده می شود، تولید باروت بی دود، دارو و دیگر ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. فلزات پیش از رنگ شدن به وسیله ی استون چربی زدایی می شوند و لکه های دائمی قابلیت تمیز شدن با استون را دارند. در فرمولاسیون تینر فوری که در نقاشی خودرو و چوب کاری مبلمان استفاده می شود، استون به کار رفته است. حدود یک سوم از استون تولید شده ی جهانی به عنوان حلال و یک چهارم آن به عنوان استون سیانوهیدرین استفاده می شود.

صنایع مصرف­ کننده:

استون حلالی عالی برای رزین های نیتروسلولوز، سلولز استات، سلولز اترها، لاستیک کلره، اکثر رزین های طبیعی، پلی وینیل استات، پلی آکریلات ها، رزین های آلکیدی و تعدادی از رزین های مصنوعی دیگر می باشد. استون همچنین حلال مناسبی برای چربی ها، روغن ها و نرم کننده های معمولی است. همچنين به عنوان ماده اوليه در توليد بسياري از مواد شيميايي ديگر از جمله ايزوپروپيل الكل و متا اكريلات كاربرد دارد. استون همچنين به دليل حلاليت و نرخ تبخير بالا به عنوان لاك پاك كن ناخن در صنايع بهداشتي استفاده مي شود. 

موارد ايمني:

استون حلال بسيار آتشگير است كه در معرض هوا و در دماي محيط به راحتي مشتعل مي شود. مخلوط ۲٫۵ تا ۱۳ درصد بخارات استون با هوا امكان اشتعال سريع يا انفجار دارد كه مي تواند از منبع حرارت يا الكتريسيته ساكن حاصل شود. با وجود اشتعال پذيري بالاي استون امكان آتش گيري نسبت به حلال هاي ديگر كمتر است چرا كه انري لازم براي اشتعال آن بالا و همچنين به دليلد فراريت بالاي استون در تماس با منابع حرارت سريع تبخير و خنك مي شود. استون در مقايسه با حلال هاي ديگر چندان سمي يا سرطان زا نيست و به طور كلي از نظر سلامتي كار با آن ايمن است. با اين حال در صورت تماس مداوم و زياد يا بلعيدن مقاديري از آن باعث ايجاد مسمويت مي شود.

جهت مطالعه بيشتر در مورد خواص و كاربردهاي استون، آمار بازرگاني و فرايند هاي توليد آن و همنين ثبت سفارش خريد كليك كنيد

(برگه اطلاعات ایمنی ماده) MSDS
(برگه آنالیز) COA